Elektrowstrząsy obecnie

Minęło ponad półwiecze, aby terapia z zastosowaniem prądu elektrycznego została przekształcona i minimalizowała objawy niepożądane po stronie pacjenta.

Pożądane efekty leczenia

Leczenie prądem przynosić może spodziewane efekty nawet wówczas, gdy inne, konwencjonalne, powszechnie akceptowalne metody leczenia zawodzą.

Przeciwwskazania

Pomimo wysokiej skuteczności stosowania terapii prądem, nie można jej zaordynować każdemu pacjentowi.

U kogo warto stosować elektrowstrząsy?

Na izbach przyjęć, ostrych dyżurach, w szpitalach i w ratownictwie medycznym często stosowana jest terapia elektrowstrząsami. W momencie zatrzymania akcji serca ratownicy wykorzystują urządzenie emitujące prąd, który aplikuje się pacjentowi. W odniesieniu do takich sytuacji mamy do czynienia z metodą ratującą życie chorym. Niemniej, nie tylko wówczas stosuje się terapię prądem. Leczenie pacjentów

Jeszcze w latach 40-stych ubiegłego stulecia najczęściej elektrowstrząsy stosowane były w przypadku różnorodnych zaburzeń psychicznych. Obecnie również może mieć to miejsce, choć znacznie częściej terapia prądem stosowana jest w zupełnie innych schorzeniach.

Można w ten sposób z powodzeniem leczyć:
• silne, chroniczne bóle, które nie są niwelowane w toku leczenia farmakologicznego, zwłaszcza bóle głowy,
• uzależnienia, w tym od papierosów, alkoholu czy narkotyków,
• choroby ginekologiczne,
• zapalenia mięśni, stawów czy ścięgien,
• reumatoidalne zapalenia stawów i inne choroby reumatyczne,
• podagrę.

Pożądane efekty leczenia
Leczenie prądem przynosić może spodziewane efekty nawet wówczas, gdy inne, konwencjonalne, powszechnie akceptowalne metody leczenia zawodzą. Przed rozpoczęciem serii zabiegów rażenia prądem pacjenta, internista i anestezjolog zlecają wiele badań. Należy mieć pewność, że elektrowstrząsy nie zaszkodzą choremu.

  • Na czym to polega?

    Zastosowanie w praktyce terapii elektrowstrząsowej polega na wywołaniu napadu drgawkowego. Napad ten inicjowany jest prądem elektrycznym puszczanym bezpośrednio do tkanki mózgowej. Prąd powinien mieć niskie napięcie, rzędu do 450 V i natężenie maksymalnie do 0,9 A.

  • Terapia w praktyce

    Leczenie prądem wymaga uzyskania pisemnej zgody pacjenta lub zgody przedstawiciela ustawowego osoby chorej.